čtvrtek 1. února 2024

„Církev bude rozptýlená“ – kardinál Manning (2024)

 

„Církev bude rozptýlená“ – kardinál Manning (2024)

16. ledna 2024

P. David Nix

Dnes se podíváme na to, co o poslední skupině katolíků napsali dva britští kardinálové v 19. století. První odstavec pochází od kardinála Newmana:

Proto musím mluvit o posledním pronásledování a jeho znameních. A je jistě prospěšné o něm přemýšlet, ačkoliv se v detailu můžeme docela mýlit. Například to nakonec třeba nemusí být krvavé a smrtelné pronásledování, ale pronásledování lstivé a rafinované – nikoliv se zázraky, ale s přirozenými divy a mocí lidské dovednosti, lidských kousků v rukách ďábla. Satan si může osvojit znepokojivější zbraně klamu – může se skrýt – může se nás pokoušet svádět v maličkostech a tak pohnout křesťany nikoliv najednou, ale po troškách pryč z jejich pravdivé pozice. Víme, že v tom učinil hodně v průběhu posledních staletí. Je jeho politikou rozštěpit nás a rozdělit nás, postupně nás zviklat v naší skálopevné pozici. A pokud nastane pronásledování, možná to bude tehdy, kdy my všichni ve všech částech křesťanstva budeme tak rozdělení a tak zredukovaní, tak plní schizmatu, tak blízcí herezi. – [kardinál Newman, Lecture 4, The Persecution of Antichrist, 1838]

Všimněte si, že kardinál Newman ukazuje, že ztráta víry bude záludnější, než co většina katolíků očekává. Napsal: „Satan si může osvojit znepokojivější zbraně klamu – může se skrýt – může se nás pokoušet svádět v maličkostech a tak pohnout křesťany nikoliv najednou, ale po troškách pryč z jejich pravdivé pozice.“

Nyní se však i konzervativní katolíci, kteří nejsou tradičními katolíky, probouzejí a vidí, že se hereze modernismu plně odhalila ve své ošklivosti. Dostali jsme se sem pravděpodobně proto, že jsme byli svedeni „v maličkostech“, jak psal kardinál Newman. I když dnes existuje mnoho krvavých křesťanských mučedníků v Číně a Egyptě, ti, kteří stojí za pravověrností na Západě mohou také naplňovat slova kardinála Newmana po vzoru bílého mučednictví [tzn. že jsou ostrakizováni, přicházejí o zaměstnání, společnost je vytlačuje na okraj – pozn. překl.]: „Nakonec to třeba nemusí být krvavé a smrtelné pronásledování, ale pronásledování lstivé a rafinované.“

Další Angličan, kardinál Manning, také v 19. století píše o svých předpovědích posledního věku katolické Církve:

Odpadnutí města Říma od Kristova náměstka a jeho zničení Antikristem mohou být myšlenky velmi nové pro mnoho katolíků, takže si myslím, že bude dobře ocitovat text teologů s nejvyšším renomé. Za prvé Malvenda, který píše výslovně o tomto předmětu, uvádí jako názor Ribery, Gaspara Meluse, Biegase, Suaréze, Bellarmina a Bosia, že Řím odpadne od Víry, vypudí Kristova náměstka a vrátí se k starověkému pohanství. ... Pak bude Církev rozptýlena, zahnána do pustiny a bude po nějakou dobu, jako tomu bylo na počátku, skrytá, schovaná v katakombách, v jeskyních, v horách, na skrytých místech; na nějakou dobu bude jakoby smetená z tváře země. Takové je univerzální svědectví Otců rané Církve.“ – [kardinál Manning, The Present Crisis of the Holy See, 1861]

Všimněte si, že tento kardinál předpovídal den, kdy bude pravý Kristův náměstek „vypuzen“. Prohlašuje, že ten den nastane současně s tím, že Řím se vrátí k starověkému pohanství. Připomíná to někomu nucenou [názor autora článku – pozn. překl.] rezignaci Benedikta XVI., po které následovalo uctívání Pačamamy? Zdá se také, že kardinál Manning prakticky prorokuje dopady apoštolského listu Traditionis custodes na celou komunitu užívající tradiční latinskou mši. „Pak bude Církev rozptýlena, zahnána do pustiny a bude po nějakou dobu, jako tomu bylo na počátku, skrytá, schovaná v katakombách...“

Nepíšu tyto věci, abych deprimoval tradicionalisty, ale abych ukázal, že bylo prorokováno, že katolíci, kteří se budou na konci času nacházet na straně Boha, budou v nesmírné menšině. Podržte si tedy starobylou víru a liturgii a budete ve vítězném týmu, i když bude vaše skupinka velice malá.

***

Další články k tématu:

V době Antikrista bude Řím zpustošený a spálený...

Antikristovo pronásledování

 

Zdroj: Pilgrim Priest

Překlad: D. Grof