úterý 16. července 2024

Elvis a růženec (2014)

 

Elvis a růženec (2014)

Br. John Maria Devaney, O.P.

4. června 2014

Elvis učí svou dceru Lisu Marii, jak se modlit.

V květnu 1971, patnáctého, abychom byli přesní, nahrál Elvis Aaron Presley píseň The Miracle of the Rosary (Zázrak růžence). Vydána byla následujícího roku 20. května 1972 na albu s názvem Elvis Now! Jedním z velkých tajemství víry je to, proč Elvis vychovaný v evangelikální křesťanské denominaci Shromáždění Boží nahrál píseň věnovanou asi největší katolické svátostině, růženci. Pro bratry dominikány a naši historii propagace růžence je tato otázka velice zajímavá. Kolik významných umělců nahrálo písničku o růženci a vydalo ji u známého hudebního vydavatelství? Žádný... kromě Elvise. Elvis za celou svou kariéru nahrál desítky jiných církevních písní a spirituálů a vystupoval s nimi. Je celkem zajímavé, že ze čtrnácti nominací na cenu Grammy udělovanou Národní akademií hudebního umění a věd, jediná tři vítězství získal za gospelové nahrávky: za album „How Great Thou Art“ (1967), „He Touched Me“ (1972) a za živou koncertní nahrávku písničky „How Great Thou Art“ (1974) v Memphisu. Nezapomínejte, že to je člověk, který prodal víc než miliardu desek, což je víc než kdokoliv jiný v dějinách nahrávacího průmyslu.

„Miracle of The Rosary“ ve skutečnosti nenapsal Elvis, ale jeden z prvních průkopníků rockabilly a muž, který Elvise ve 13 letech poprvé učil hrát na kytaru. Jmenoval se Lee Denson. Densonův otec, reverend James Denson, vedl Poplar Street Mission, což byl letniční kostel, který Elvis a jeho matka v Memphisu navštěvovali, když se tam v roce 1948 přestěhovali. Zde se ty dvě rodiny spřátelili. Denson pokračoval v hudební kariéře s několika menšími hity, ale samozřejmě nikdy neměl takový úspěch jako Elvis. V roce 1960 však Denson napsal anglickou verzi „Ave Maria“. Vzhledem k tomu, že to byla písnička náboženské povahy, nesetkala se se zájmem jeho vydavatelů a Denson, který žil v Los Angeles, ji přinesl Elvisovi, protože věděl, že má rád gospelovou hudbu. Elvis, který ve městě točil film, ho vřele přijal ve svém domě v Bel Air, kde mu ji Denson přehrál. O něco později se jeden člověk z Elvisova doprovodu pokusil s Densonem spojit kvůli vydání, ale nic z toho tehdy nebylo. O více než deset let později Densonovi volal jeden z jeho starých spoluhráčů z kapely v Memphisu a řekl mu, aby se posadil, a oznámil mu, že Elvis nahrál verzi této písničky. Denson nemohl uvěřit tomu, že Elvis po tak dlouhé době sáhl po této písničce a nakonec ji nahrál. (Nezapomínejte, že Lee Denson také vyrůstal jako evangelikál a neexistuje žádný záznam, že by byl katolík. Možná někde existuje jiný příběh, který vysvětluje proč Lee Denson píseň vůbec napsal. Byl snad vzadu v letničním kostele, který vedl jeho otec, košík s růženci? To se nikdy nedozvíme.)

Co Elvise o tolik let později přimělo tuto písničku nahrát? To musíme nechat Prozřetelnosti a tajemství Božího plánu spásy. Přesto můžeme spekulovat a v případě Elvise a jeho spásy to stojí za to. Můžeme začít tady: Ježíš miluje Svou matku dokonale, vroucně a víc, než může kdokoliv z nás milovat Ji nebo svou vlastní matku. Desítky let Elvis zpíval o Ježíši (a zbytku Nejsvětější Trojice) a nahrál dokonce verzi dokonalé modlitby Otče náš, a to vše prostřednictvím hudby, které běžně říkáme gospel. Čím je však růženec? Ničím jiným než modlitbou evangelia! [Anglické slovo „gospel“ znamená Evangelium, ale zároveň označuje černošskou duchovní hudbu. – pozn. překl.] Smyslem růžence – chcete-li, „zázraku růžence“ – je prosit blahoslavenou Pannu Marii, aby nás přiblížila svému Synovi, když s každým korálkem, který nám proklouzne mezi prsty, přemýšlíme o jeho životě, smrti a vzkříšení. Zázrakem je, že jak roky našeho života ve víře plynou, Matka Boží se za nás stále více přimlouvá u svého Syna, který získává milost za milostí pro nás, Církev – mystické Tělo Kristovo – a pro celý svět. Až v nebi se dozvíme o všech početných zázracích růžence. Dá se říct, že je tato písnička vrcholem Elvisových gospelových nahrávek a možná i celé jeho nahrávací kariéry? Jak se vůbec jeho světské dílo může srovnávat s tímto zásadním tématem?

Vzhledem k tomu, že Elvis nebyl katolík, neměl plnost svátostného života, který nám Kristus zanechal, byl však pokřtěný. Teprve v nebi se dozvíme, jakou milosrdnou ruku Bůh Elvisovi během jeho života podal. U paty kříže Ježíš Marii svěřil péči o všechny členy Své Církve a každý Zdrávas, který se v růženci modlíme, prosí blahoslavenou Matku, aby za nás prosila „nyní i v hodinu smrti naší“. Elvis sám zpíval Zdrávas Maria a vzpomeňte si na staré pořekadlo, že „zpívat je jako modlit se dvakrát“. Cožpak se nejláskyplnější Matka svých dětí nestará o spásu všech adoptovaných Božích dětí? Prosila za Elvise v hodině jeho smrti? Vůbec o tom nepochybuji!

Text písničky „The Miracle of the Rosary“ – „Zázrak růžence

Ó, požehnaná Matko, modlíme se k tobě

Díky za zázrak tvého růžence

Jen ty můžeš zadržet

ruku svého svatého Syna

dost dlouho na to, aby to pochopil celý svět

Zdrávas Maria, milosti plná

Pán s tebou

požehnaná ty mezi ženami

a požehnaný plod života tvého, Ježíš

Svatá Maria, Matko Boží

pros za nás hříšné

nyní i v hodinu smrti naší

A ještě jednou poděkujte

za zázrak tvého růžence

 

Zdroj: Dominicana

Překlad: D. Grof