Příhodné úvahy o fatimském poselství (2024)
Prof. Plinio Correa de Oliveira
13. května 2024
Tento článek byl poprvé publikován v roce 1967 na 50. výročí prvního zjevení Naší Paní ve Fatimě. Jako rozbor mnoha aspektů důležitých projevů Panny Marie ve Fatimě v roce 1917 bude pro čtenáře jistě stále aktuální a užitečný.
***
1. Předpoklady a obecné rysy zjevení
Abychom pochopili souvislost vidění a sdělení, jimiž byli Lucie, František a Jacinta obdařeni, musíme vzít v úvahu především katolické učení o společenství svatých. Modlitby a zásluhy jednoho člověka mohou prospět druhému. Je tedy logické, že modlitby, oběti a dokonce i obětování vlastních životů, které tyto tři děti přinesly, mohou prospět mnoha duším i celým národům.
Naše Paní přišla tyto tři děti požádat o modlitby a oběti. Hyacintu a Františka také požádala o obětování vlastního života jako smírné oběti za hříchy lidí. Lucii požádala, aby na tomto světě zůstala a naplnila poslání, o němž řekneme více později.
Prostřednictvím třech malých pasáčků z Fatimy Naše Paní oslovila celý svět
2. Univerzální prostřednictví Nejsvětější Panny Marie
Dalším vstupním pojmem pro pochopení fatimských událostí je pojem univerzálního prostřednictví Nejsvětější Panny Marie. Z Boží vůle působí jako nejvyšší a nutná prostřednice mezi uraženým Vykupitelem a hříšným lidstvem. Dále je prostřednicí, která je vždy vyslyšena, a jako taková skutečně řídí události.
Ona je královská Prostřednice, která bude oslavena skrze vítězství svého mateřského Srdce, jež bude nejvyšším vyjádřením vítězství samotného Boha.
3. Nemluvila jen k Portugalsku, ale k celému světu
Svými slovy k malým pasáčkům chtěla Naše Paní promluvit k celému světu a vybídnout všechny lidi k modlitbě, pokání a nápravě života. Zvláštním způsobem hovořila k papeži a posvátné hierarchii a žádala je o zasvěcení Ruska Jejímu Neposkvrněnému Srdci.
4. Mimořádně neutěšená situace dnešního světa
Matka Boží tyto požadavky vznesla s ohledem na náboženskou situaci, v níž se svět nacházel v době zjevení v roce 1917.
Jak varovala, 25. ledna 1938 ozářila oblohu od Evropy až po Austrálii velká polární záře
Naše Paní na tuto situaci poukázala jako na velmi neutěšenou. Už tehdy na zemi vládla bezbožnost a nemravnost do té míry, že musela vypuknout skutečná hekatomba k potrestání lidí, kterou se stala první světová válka. Tento velký požár brzy skončí a hříšníci budou mít čas se napravit a vyhovět požadavku z Fatimy.
Když bude tato žádost vyslyšena, lidstvo pozná mír. Když ne, přijde další ještě strašnější [druhá světová] válka.
A v případě, že svět bude nadále hluchý k hlasu Královny, postihne všechny lidi největší hekatomba [třetí světová válka] s ideologickými kořeny a univerzálních rozměrů včetně závažného náboženského pronásledování Církve... Svatý otec bude mnoho trpět.
5. Po této nejvyšší hekatombě přijde vláda Panny Marie
Poté, co „neohebný krk“ současného lidstva zlomí celý řetěz pohrom, dojde k velkému obrácení duší. Toto obrácení bude výslovně vítězstvím Neposkvrněného Srdce Matky Boží: „Nakonec Mé Neposkvrněné Srdce zvítězí...“ To bude vláda Panny Marie nad celou zemí.
6. Dnešní lidé musí přemýšlet o pekle
Naše Paní chtěla živě demonstrovat existenci pekla a mnoha duší, které do něj jdou
S úmyslem účinněji podnítit lidstvo, aby toto poselství přijalo, ukázala Naše Paní svým třem mladým přátelům duše odsouzené do pekla. Tento tragický obraz popsali obdivuhodným způsobem, který byl užitečný k tomu, aby zatvrzelé duše hříšníků přivedl ke ctnosti. Tato ponurá vize jasně ukazuje, že ti, kteří tvrdí, že přemýšlení o věčných mukách už není pro lidi tohoto století vhodné, se hluboce mýlí.
7. Pravost poselství
Aby se prokázala pravdivost zjevení a tím i pravost poselství, chtěla Panna Maria, aby se staly tyto věci:
a) Shromáždění velkého počtu přihlížejících
I když bezprostředními příjemci zprávy byly pouze ony tři děti, přihlížející mohli pomocí běžného psychologického vhledu zjistit, že děti nelhaly, ani nebyly předmětem klamu, když tvrdily, že jsou v kontaktu s Naší Paní, ale že skutečně slyšely bytost, která byla pro ostatní neviditelná, a hovořily s ní.