čtvrtek 25. června 2026

Biskupská svěcení Écônu (2026)

 

Biskupská svěcení Écônu (2026)

Dopis z Broadstairs, červen 2026

Vzhledem k oznámení, že Bratrstvo sv. Pia X. zamýšlí letos v červenci vysvětit čtyři nové biskupy bez papežského mandátu, může být vhodné říci k tomu pár slov.

Církev jistě potřebuje platně vysvěcené biskupy nejen k udělování svátostí, ale zejména k hlásání Víry a odsuzování moderních omylů, které ji ohrožují.

Bratrstvo nepochybně biskupy potřebuje rovněž proto, aby mohlo pokračovat ve svém celosvětovém apoštolátu, v neposlední řadě proto, že dva zbývající biskupové nemládnou.

Po tomto konstatování je důležité si uvědomit, že nadcházející biskupská svěcení automaticky nepřimějí Bratrstvo vrátit se k předešlému postoji, kdy si od koncilní církve udržovalo odstup. „Pro každého kněze, který chce zůstat katolickým knězem, je příkazem být oddělený od koncilní církve do té doby, kdy se vrátí k Magisteriu Církve a katolické Víře.“ [Arcibiskup Lefebvre, Duchovní cesta, 1990.]

Odtud vycházela vůdčí zásada neuzavírat žádnou praktickou dohodu s moderním Římem, dokud se nevrátí ke katolické Tradici. Takový návrat by se projevil tím, že by Řím přijal antiliberální a antimodernistické encykliky, protimodernistickou přísahu, společenskou vládu Krista Krále a pravé zasvěcení Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

Tato zásada se změnila v roce 2012, když věroučné rozhovory a narůstající kontakty s moderním Římem vyústily v tzv. „luxusní dohodu“ navrženou Benediktem XVI. biskupu Fellayovi, a to bez ohledu na setrvání Říma v moderních omylech liberalismu, modernismu a falešného ekumenismu. Dohoda nebyla uzavřena, protože Bratrstvo odmítlo přijmout novou mši a Druhý vatikánský koncil, ale škoda již byla napáchána.

„Rok milosrdenství“ 2015–2016 za pontifikátu papeže Františka si jako jeden z hlavních úmyslů stanovil znovuzačlenění Bratrstva do „oficiální církve“. Tento úmysl byl vytyčen souběžně s úmyslem rehabilitace rozvedených párů sezdaných mimo Církev a rovněž homosexuálních párů ve stálém partnerství!

Při téže příležitosti jsme viděli zjevně jednostranné udělení řádné jurisdikce Bratrstvu pro vysluhování svátosti smíření, kvůli tomu, že bylo na tzv. cestě k plnému společenství s Římem.

V roce 2017 Bratrstvo uzavřelo praktickou dohodu s moderním Římem ohledně svých manželství a fakticky je svěřilo do rukou místní koncilní hierarchie.

Proto by v nepravděpodobném případě, že by Bratrstvo skutečně zamýšlelo vrátit se ke svému dřívějšímu pevnému postoji, jak jej zastává tzv. Odpor, muselo učinit jednoznačné prohlášení v tomto smyslu. Pokud by k tomu nedošlo, Bratrstvo by – bez ohledu na jakékoliv možné sankce – jednoduše pokračovalo ve své snaze být uznáno koncilními autoritami a koexistovat s nimi s nadějí, že jednou získá boční kapli v jejich ekumenické bazilice.

Takové prohlášení by rovněž muselo zahrnovat konkrétní odmítnutí praktické dohody ohledně manželství uzavřené v roce 2017, která pevnosti Tradice podřídila modernistické hierarchii. To je něco zcela odlišného od prostého vzdání se tzv. doposud získaných ústupků. Sňatky Bratrstva se dříve konaly na základě suplované jurisdikce a dokumenty podepsané stranami jasně uváděly důvody pro tento postup.

Sňatky uzavřené na základě této dohody, ať už za asistence delegáta místního ordináře, nebo na základě delegace udělené přímo knězi Bratrstva, podléhají v obou případech novému Kodexu kanonického práva a koncilním manželským tribunálům. Tím se potenciálně vystavují pochybným „zrychleným anulacím“, k nimž se strany nyní mohou v dobré víře uchylovat! Tato praktická dohoda, namísto aby posílila manželské pouto, jak tehdy tvrdili představení Bratrstva, ve skutečnosti vedla k oslabení tradičních katolických manželství a rodin…

Dalšími tématy, ke kterým by se prohlášení mělo také vyjádřit, jsou: pseudozasvěcení Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie papežem Františkem v roce 2022 (které Bratrstvo tehdy oficiálně uznalo); praxe, podle níž již běžně neuděluje podmínečná svěcení těm, kteří přicházejí z koncilní církve; mravní dilema způsobené oficiálním postojem Bratrstva ohledně covidového očkování…

Proto nás poněkud znepokojuje, že se kolem Bratrstva sv. Pia X. shromažďují dosud jasně uvažující jednotlivci a komunity, jako by se na základě oznámených biskupských svěcení mělo v boji za Víru vše vrátit do normálu!

V tomto současném zmatení v katolické Tradici vidíme příklad ďábelského zmatení, které prorokovala naše Blahoslavená Panna Maria Fatimská. Kéž pokračujeme v práci a modlitbě za pravé zasvěcení Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, aby v Jejím přislíbeném vítězství byla Církev osvobozena od pohrom a činitelů liberalismu, modernismu a naturalismu…

Biskup Paul Morgan

Svátek Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, 12. června 2026

Zdroj: Respice Stellam

Překlad: D. Grof